بانی مدرسه

نظم و استقامت

طرح سواء السبیل

طرح سواء السبیل

جایگاه طلبه

طالب علم دین از دیدگاه قرآن و روایات

روی بنر پذیرش کلیک کنید  چاپ        ارسال به دوست

استاد رئیسی درباره ماه مبارک رمضان
یادداشت استاد رئیسی درباره ماه مبارک رمضان


 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین

اللهم صلی علی محمد و ال محمد

همه میدونیم که امیرالمؤمنین علیه‌السلام از رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌اله‌وسلم پرسیدند: افضل اعمال در ماه مبارک رمضان کدام عمل است؟ حضرت فرمودند: الورع عن محارم الله عزّوجل. یعنی پرهیز از حرام. خب اگر مردم باید از حرام پرهیز کنند ما طلبه‌ها باید از بعضی چیزهای دیگر هم اجتناب کنیم.

همانگونه که گفتم اجتناب از تماشای بی‌جای تلویزیون برای طلاب لازم است. طلبه‌ای که باید وقتشو، زندگیشو، جانشو فدای اسلام کنه بشینه پای تلویزیون و مثلا فیلم و سریال ببینه یا برنامه‌های دیگری که ضرورت نداره این خود رو فدای نفس کردنه.

مورد دیگر که باید از آن اجتناب کنیم همین اعتیاد به فضای مجازیه. با شیوع کرونا گرایش بیشتری به فضای مجازی در سطح عمومی شده اما شمای طلبه مراقب باش متوجه باش اعمال شما را به امام عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه نشون میدن.

اگر آقا ببینند شمای طلبه به جای این‌که زندگیتو فدای تحصیل علم و رشد معنوی کنی میری تو فضای مجازی هی از این کانال به اون کانال، از این گروه به اون گروه، از این پیام رسان به اون پیام رسان و ..... این حضرت رو نعوذ بالله ناراحت میکنه و ناراحتی ولی خدا علیه‌السلام موجب نابودی زندگی معنوی ما میشه.

منظورم روشنه که تحصیل از طریق فضای مجازی و ارتباط با اساتید از این طریق نیست. منظورم غیر موارد درسی و اخلاقی است. دقت کنید گاهی هم مطالعه مطالب مفید مجازی میتونه ما رو شرمنده امام زمان علیه‌السلام کنه چون شما موارد مفیدتر بلکه واجب رو رها کردی میری سراغ مطالب دیگه. مثلا روزی چند ساعت هی نگاه میکنی ببینی از کرونا چه خبر. خبرهای این کانال و اون کانال و اخبار رادیو و اخبار شبکه‌های مختلف تلویزیونو... . عزیز جان میدونی این همه وقت گذاشتی برای این که اطلاعات کرونایی شما بالا بره اگر این همه وقت رو میذاشتی روی تقویت اخلاق و ایمان و تحصیل علم و انس با قرآن و ادعیه چقدر میتونستی به خدا و به امام زمان صلوات‌الله‌علیه نزدیک بشی؟ چقدر قدرت هدایت و تأثیرگذاری شما در جامعه بیشتر میشد؟ این زشت نیست ما چند دقیقه قرآن نخونیم چند ساعت برای فضای مجازی وقت بذاریم؟

من پیشنهاد میکنم میزان ارتباط با فضای مجازی رو ثبت کنید و به یکی از اساتید نشون بدید. اجازه بدید اساتید به رفتار ما نظارت کنند. ماه مبارک رمضان رسید و ما باید مراقبه‌ها رو شدید کنیم. باید مشتهامون رو گره کنیم و از این ماه مبارک بیشترین استفاده رو ببریم.١٠:٤٦ - پنج شنبه ٤ ارديبهشت ١٣٩٩    /    شماره : ٤١٢٥١٧    /    تعداد نمایش : ٣١١خروج
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت

پوستر شبهای قدر
 
 
گزارش پیاده روی

مطالعه موفق