بانی مدرسه

نظم و استقامت

طرح سواء السبیل

طرح سواء السبیل

جایگاه طلبه

طالب علم دین از دیدگاه قرآن و روایات

روی بنر پذیرش کلیک کنید  چاپ        ارسال به دوست

درس اخلاق

بهترین دوران تربیت دوران جوانی است


درس اخلاق هفتگی مدرسه علمیه حقانی با سخنرانی استاد برکتین و حضور اساتید و طلاب مدرسه در تاریخ یک بهمن در مسجد مدرسه برگزار شد. مشروح سخنرانی استاد اخلاق این جلسه بدین شرح است:

این سنی که شما در آن قرار دارید بهترین سن است می‌فرماید: مبادرت کردم که شما را به آداب اسلامی آشنا کنم قبل از اینکه ذهن شما مشغول شود. بهترین دوران تربیت دوران جوانی است. استعداد محض است؛ اشتغالات متوجه شما نیست. ذهن آرامی دارید فطرت سالمی دارید اینها نعمات است جوان و با نشاط هستنید یک زمانی امام «ره» می‌فرمایند که تا زمانی که جوان هستید خود را دریابید. جوانی هستید که راه خدا را انتخاب کردید در مجموعه‌ای زندگی می‌کنید که همه برای خدا کار می‌کنند راه طلبگی را انتخاب کرده اید. کسی که به سوی خدا کوچ کند دور نیست چرا ما راه خدا را سخت می‌بینیم؟ از طرف تو به بندگان هیچ حجابی نیست و نقد نقد است. پس چی شد حجاب آمد؟ اعمال ماست. اعتقادات باطل ما. فکر می‌کنیم که خدا ما را به خودمان و حال خودمان رها کرده است. خدای متعال از این حرفها خوشش نمی‌آید که من بگویم خدا من را به حال خودم رها کرده و با من کاری ندارد. یک ذره بدن ما مختل بشود تمام است. رب الغفوراوست. چرا بدگما ن باشیم. اگر به طرف خدا برویم چرا عبوس و کِسل باشیم. یک همچین خدایی داریم. نزدیک است، دور نشویم. یک چیز کار را خراب می‌کند اعمال ماست عمل جوارحی. در دلمان تکبر داریم بخیل هستیم و اعتقادات باطل. رابطه را از پایین به بالا خراب می‌کند ولی از بالا به پایین نقد است. ظرفت را کوچک انتخاب کردی. عرایض من بر این نکته است که این کُد است با چند مطلب و تکلیف ما را در مسیر عبودیت معلوم می‌کند. در دعای 23 ماه رجب می‌فرماید: خدایا من می‌دانم بهترین توشه‌ای که شخص در مسیر حرکت تو دارد عظم و اراده محکم است که خداوند می‌خواهد این می‌شود اول حرکت. یک اراده محکم می‌خواهد که بگیم خدا ما تو را می‌خواهیم. این حرکت است. در قرآن ملاحضه بفرمائید ای مومنان مراتب عالی ایمان را پیدا کنید. و در سوره مبارکه انفال می‌فرماید: اجابت کن دعوت خدا را. فرار کنید از نفستان به سوی خدا، بیایید و دعوتتان کرده اجابت کنید چرا نمی‌آیید. ما را دعوت می‌کند که چی بشه؟ حیات طیبه. از زندگی دنیایی به زندگی آخرتی پاک دعوت می‌شویم که بیایید. بندگان راجع من سوال می‌کنند بگویید که من نزدیک هستم دور نیستم. هر کسی که من را بخواند من جوابش را خودم می‌دهم. به من ایمان بیاورید. 124 هزار پیغمبر می‌فرستند برای ما، با رهبران دینی و ربانی جه کردیم در مقابل رهبرمان چه می‌کنیم، قدردان هستیم؟ حب داریم و ادعای محبت داریم. همه ر ا سوزاندند سر بُریدند و شهید کردند ولی باز فرستاد. امیرالمومنین را شهید کردند امام حسن را فرستاد بعد او را شهید کردند دوباره امام حسین را فرستاد او را در کربلا شهید کردند.

اجابت کن دعوت خدا را. می‌خواهد تو را زنده کند از اعمال شما هم کم نمی‌گذارد. خب حالا می‌خواهیم راه بیفتیم چطوری اجابتش کنیم؟ خدا را انتخاب کنیم. راست می‌گویم. اول و آخر راه ما تویی. راست بگوییم. نه اینکه ته دلمان چیزی دیگر باشد. این راستگویی دوست داشتن خدا به عمل و تقوا است. انجام واجبات و ترک محرمات و خدمت خلق. اگر می‌گویی من به دنبال اراده‌ی تو هستم باید هر چی که خدا گفت گوش کنیم و قرآن را دوست داشته باشیم و فدایی این راه باشیم. این معنی صداقت می‌دهد. آیت الله خوشوقت می‌فرمودند طلبه در یک بیانی اول خوب درس بخواند چون شما باید فهم قران و سنت را پیدا کنید سعی کنید بنای شما این باشد که خوب درس بخوانید و ته مطلب را در بیاورید. تقوا را رعایت کنید و یک دونه گناه نکنید. من به آقای خوشوقت زنگ زدم گفتم دارم می‌روم حج، گفتند که سعی کنید یک دونه گناه در طول سفر انجام ندهید.

حتی جلوی دشمن هم از حد خداوندی خارج نشوید. این حاج قاسم یک دوره نهج البلاغه را مباحثه کرده بودند خدا الکی که نمی‌دهد طلبه هم نبود یک انسان ثابت قدم بوده است. یکی از بستگان ما از خارج زنگ زده بود گفته بود که این کیه که همه حتی ضد انقلاب برایش گریه می‌کنند.و به خاطر تقواست. کسی که اهل تقوا شد یک محبتی در دلها می‌افکند. سعی کن از صبح تا شام یک دونه گناه نکنید. شب هم قبل از خواب یک محاسبه در اعمال روزمان داشته باشیم. در حد سه دقیقه. اگر کوتاهی کردیم یا حق الناسی را رعایت نکردم فردا جبران کنم که گناه متراکم نشود. در مسائل سیاسی و .. به رهبری نگاه کنیم و به دغدغه هایشان نگاه کنیم. الان خیلی ایشان برای ما نعمت هستند اگر ما باشیم همش اشتباه می‌کنیم. ولی خدا یک رهبر خدایی به ما داده که مسئولین را مثل کف دست می‌شناسد و می‌داند چه نقشه‌ای دارند. جامعه را کنترل می‌کند اگر کُند بشوند حرکتشان می‌دهد اگر تند روی کنند آرامشان می‌کند.

یک دعای زبانی داریم یک دعای وجودی داریم و اگر قدر رهبری را بدانیم و خون به دلش نکنیم اینها طلب وجودی است. خوب درس بخوانید تقوا و بدون گناه باشید و دنبال رهبری حرکت کنیم. دوتا کار رو نکنیم: مرحوم صدوق در خصال نقل می‌کند که حضرت فرمودند که این امت دو خطر دارند: بزرگترین چیزهایی که بر امتم می‌ترسم از هوا پرستی و آرزوهای طولانی و امکانات جمع کردن و درآمدهای میلیاردی و.. مال بیت المال که تبدیل می‌شود به مال البیت. فکر نکنید کسانی که الان در امورات کشوری هستند از مریخ آمده اند از همین مدارس علمیه و دانشگاهها آمدند بیرون. این آقا کی بود که اینقدر معاند و پر هوا شده است؟

مواظب باشیم هوا پرستی من را خراب نکند. ظلم به استاد، ظلم به هم حجره‌ای ام، و ... برای شماهاست. درس بخونید که مثلا به یک جایی برسید که مقام پیدا بکنیم و .. این خطرات ماست. سفره را جمع نکن، رفیقش مریض است می‌خواهد دعای توسل بخواند شما به دوستت یک لیمو شیرین بیار بخوره این از صدتا دعای توسل برای شما بهتره. در مباحثه می‌خواهم با یکی از خودم بهتر مباحثه کنم. این من و منیت خیلی جای صحبت دارد.

از همین جا شروع می‌شود. آقای بهجت را خدا رحمت کند خیلی مردم را می‌ترساند می‌گفتند که در وجود هر کسی یک فرعون هست. فرعون در نفس ما خفته است و اینقدر که ما مراقب بیرون هستیم مراقب درونمان هم باشیم. با چی تربیت می‌شود انسان؟ با تقوا، مستمر و دائم آن بهترین تربیت است. انشاءالله این توصیه‌ها را دنبال کنیم. که من به کجا برسم و چه بکنم. شرک خفی ریا هستش. اینها ما را تهدید می‌کند. خوب درس بخوانیم و رعایت تقوا کنیم و پشت سر رهبری حرکت کنیم. اگر این سه تا را انجام دهیم در خط می‌افتیم. از همه‌ی اینها مهم تر نماز شب است که باید اگر حال نداشتیم، قطع نشه، کمش را بخوانیم.

از همه التماس دعا داریم. الان ما دشمنان زیادی داریم. هم داخلی داریم هم خارجی. خیلی مراقب باشیم که از فتنه‌ها سالم بیرون بیاییم. مواظب کسب و کارمان باشیم. انشاءاله خداوند متعال توفیق بدهد به همه ما.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA
Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


١١:١٣ - پنج شنبه ١ اسفند ١٣٩٨    /    شماره : ٤١١٨٨٧    /    تعداد نمایش : ٤٥١خروج
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت

پوستر شبهای قدر
 
 
گزارش پیاده روی

مطالعه موفق