بانی مدرسه

نظم و استقامت

طرح سواء السبیل

طرح سواء السبیل

جایگاه طلبه

طالب علم دین از دیدگاه قرآن و روایات  چاپ        ارسال به دوست

استاد اخلاق مدرسه حقانی عنوان کردند:

باید با نفس، یک عمر کشتی گرفت


      

 نهمین جلسه در اخلاق هفتگی مدرسه حقانی با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین استاد مؤیدی در تاریخ 18 آذر برگزار شد. گزیده‌ای از بیانات استاد اخلاق حوزه، تقدیم مخاطبان ارجمند می‌گردد:

-   عزیزان یکی از موضوعات بسیار مهم این است که انسان باید مواظب اعمال و رفتارهای خودش باشد. یک وقت چرت انسان پاره می‌شود که می‌بیند راه را درست نرفته است. حیوان شهوت و غضب دارد ولی عقل ندارد ولی انسان عقل دارد، درد انسان، درد فطرت است. باید با نفس، یک عمر کشتی بگیرید، نباید سرسری بگیری، باید حواسمان باشد این کشتی همان مبارزه با نفس انسان است. این چشم و هم‌چشمی‌ها است که سر از حسادت در می‌آورد. اینها را همه داریم منتها ما طور بیشتری داریم. گاهی می‌بینی نمره‌ات از هم کلاسی‌ات کمتر شده، داری غصه می‌خوری. او چرا از من نمره‌اش بیشتر شده است. ای عزیزم اگر با این نفست کشتی نگرفتی و چاق شد نمی‌توانی مهارش کنی، محرومیت‌هایی برای انسان همیشه به وجود می‌آید باید مواظب باشیم مغلوب نشویم.

-    یک خلوت خوش با خدا گاهی نداریم. اهل سوز و گداز با خدا نیستیم. از شب زنده‌داری‌ها خبری نیست. یک وقت درس می‌خوانیم که می‌گوییم تا حجت‌الاسلامی پیش رفته‌ایم، بعدی هم به ما می‌رسید خوب بود. ای ایتام آل‌محمد مواظب باشید. کسانی که به عالم غیب کوچ کرده‌اند می‌دانند چه خبر است. اینها هم بودند دیگر. قیامت کبری و صغری داریم. که قیامت صغری با مرگ شروع می‌شود و ما تک و تنها می‌شویم و هر چی که متعلقات ما بود از بین می‌رود و تنها‌ی تنها هستیم. باید خانه تکانی کنیم. و حال و هوای قدسی و معنوی پیدا کنیم. آفت‌ها زیاد شده است. قدیم ساعتهای خلوت زیاد داشتند و در حال مراقبه و مواظبت بودند. خدا نکند انسان در همت و اراده سست باشد. بدانید به بهترین نقطه‌های درونی زمین پای گذاشته‌اید. این را از صمیم دلم عرض می‌کنم. امثال آیت‌الله قاضی، آیت‌الله آشیخ مرتضی انصاری بودند. علمای ربانی و بالله تربیت می‌کند.

-   انسان هر چقدر می‌تواند دست و پا شکسته باید مراقبه‌ی نفس داشته باشد. یعنی انسان از صبح که پا می‌شود تصمیم با همتی بگیرد هرحرفی که می‌زند چراغ سبزی از خدا روشن بشود. هر ارتباطی برای ما چراغ سبز الهی روشن شود. انسان گاهی 9 بار شکست می‌خورد یک بار پیروز می‌شود. مهم این است که عَزم خدایی در ما قوت بگیرد.

-    حال و هوای علمای بزرگ را پیدا کنیم. عزیزان این همه در نماز شب و فضیلتش سفارش شده است نمی‌توانید شک کنید. اخلاص و خلوص نیت نزدیکتر‌ید. روح ملکوتی انسان و قدسی انسان، در نیمه شب بیشتر است. چون در روز آدم می‌بیند و من نمی‌توانم جلوی شما خلاف شرع انجام بدهم چون آبرویم می‌رود ولی نیمه شب جز خدا کسی خبر ندارد. گاهی یک گره‌گشایی از درد‌مندی بکند خدا این را دوست دارد. منتظر تشکر او نباشید که بگوید دستت درد نکند. این کار را انجام بدهید اگر شده هرماه یک بار این کار را انجام بدهید. اگر شاگردی درسش خوب نیست به او کمک کنید به این باید دو سه بار مطلب را توضیح داد. این خیرها ریخته فقط جمع کنید. در اوایل انقلاب، خادم مسجد حضرت آیت‌الله بهجت، آمده بود در مسجد زباله‌ها را جمع می‌کرد. نیم ساعت به ظهر بود ما در مسجد بودیم یک چشمش هم نابینا بود و اگر چیزی در مسجد ریخته بود برمی‌داشت و همین طور که مشغول بود یک وقت به ما گفت که کار خیر الهی این نیست که حتما یک اسم و رسمی داشته باشی و به خیل عظیمی خدمت کنی، بابا اینطور نیست شاید از همین کارهای کوچیک اوس کریم راضی بشود. خدمت این نیست که ما حتماً باید قاضی بشویم. توی حوزه هم که هستیم ما باید حتما عنوان آیت‌الله‌العظمی داشته باشیم. نه این طور نیست. یک عالِمی را دعوت کردیم برای مراسم ختم، و عبارت حجت‌الاسلام را برایش نوشته بودیم که دیدیم زنگ زد خیلی هم ناراحت بود به ما گفت که آقا چرا عنوان دکتر را در آن نیاورده‌اید. من سالها زحمت کشیده‌ام و دکترا گرفته‌ام. آقا ول کنید اینها را. اینها درد است. بارزترین ویژگی که خاندان عصمت و طهارت داشته‌اند ویژگی اخلاص بوده. از امام صادق علیه‌السلام سوال کردند که توبه نصوح چیست؟ فرمود که خلوتش با جلوتش یکی باشد ظاهر و باطن یکی باشد. آی عزیزان ما اصلاً جلوی شهدا چطور می‌خواهیم سر بلند کنیم؟؟

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


٠٩:٤١ - يکشنبه ٢٤ آذر ١٣٩٨    /    شماره : ٤١٠٦٣٠    /    تعداد نمایش : ٢٣٠خروج
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
 
گزارش پیاده روی

مطالعه موفق