بانی مدرسه

نظم و استقامت

طرح سواء السبیل

طرح سواء السبیل

جایگاه طلبه

طالب علم دین از دیدگاه قرآن و روایات  چاپ        ارسال به دوست

در جلسه درس اخلاق مطرح شد

بیان ویژگی‌های احسان؛ خوب درس خواندن هم مصداق احسان است


     

جلسه هفتم درس اخلاق مدرسه حقانی دوشنبه 13 آبان با سخنرانی استاد فرجی و با حضور طلاب برگزار شد. گزیده‌ای از بیانات استاد اخلاق این جلسه تقدیم مخاطبان ارجمند می‌گردد.

- امروز می‌خواهیم یکی از خصیصه‌های خوب انسانی را مورد بررسی قرار دهیم و آن خصیصه، احسان می‌باشد. عمل، به کوچکی نیست و باید به کیفیت عمل توجه داشت. ممکن است که از ما اعمالی سر بزند ولی کیفیت لازم را نداشته باشد. احسان جوابش جز احسان نیست. صفات متقین این است که احسان را با احسان جواب می‌دهند حتی بدی را هم با احسان جواب می‌دهند. و لذا خداوند متعال در آیات متعددی به این امر می‌پردازد.

- حتی خوب درس خواندن هم مصداق احسان است. اگر رفتار، رفتارِ انسانگونه باشد تمام زندگی انسان را می‌تواند پوشش بدهد. اولویتمان ما درس و بحث است. اگر طلبه ای زیارت امام حسین علیه‌السلام با درسش منافات داشته باشد سفر او حرام است و باید درسش را بخواند.

- در جبهه بودند کسانی که در نیمه‌های شب بلند می‌شدند و لباسهای رزمنده‌ها را می‌شستند بدون اینکه کسی ببیند و حتی پوتینهای سربازها را واکس می‌زدند. اینها مصداق احسان است. اعمال ما باید الهی باشد. این اعمال می‌تواند دوستان را هم اصلاح کند؛ و براطرافیانمان هم اثرگذار باشد.

- اگر نتوانیم صاحب تقوا باشیم در مناصب اجتماعی هم کار دستمان می‌دهد. انسان متقی ولایت الله را می‌پذیرد.

خداوند در قرآن می‌فرماید: یَآ أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ لَا تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ وَمَن یَتَّبِعْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ فَإِنَّهُ یَأْمُرُ بِالْفَحْشَآءِ وَ الْمُنْکَرِ وَ لَوْلَا فَضْلُ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَ رَحْمَتُهُ مَا زَکَى‏ مِنکُم مِّنْ أَحَدٍ أَبَدَاً وَ لَکِنَّ اللَّهَ یُزَکِّى مَن یَشَآءُ وَ اللَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ.

اى کسانى که ایمان آورده‏اید! گام‏هاى شیطان را پیروى نکنید و هرکس پیرو گام‏ هاى شیطان شود، همانا که او به فحشا و منکر فرمان مى ‏دهد و اگر فضل و رحمت خداوند بر شما نبود، هرگز هیچ یک از شما پاک نمى‏‌شد. ولى خداوند هرکس را بخواهد، پاک مى ‏سازد و خدا شنوا و داناست.

از گامهای شیطان تبعیت نکنید. شیطان هر کسی را که هر طور بلد است شناسایی و زخمی می‌کند. طلبه‌ای را از طریق درس نخواندن و یکی را با بداخلاقی و ... . «برصیصا»ی عابد، قصه‌اش را شنیده‌اید! می‌خواهد بگوید که این اسباب سعادت و شقاوت را بیان کند. به چه کسی گفت کفر بورز؟ به کسی که مستجاب الدعوه بود. خداوند وقتی اهل جهنم را توبیخ می‌کند، انگشت اشاره را به سوی شیطان می‌گیرند و می‌گویند که او بود که ما را فریب داد، ولی شیطان میگوید که خدایا من بیگناهم و من تنها کاری که کردم از آنها دعوت کردم؛ وقتی این دعوت قبول شد بقیه گناهان هم سر می‌زند. شیطان «برصیصا» را تا مرحله کفر کشاند و گفت که می‌دانی چه کسی این بلا را سر تو آورد‌؟ گفت تو، گفت که می‌خواهی از مهلکه‌ی دار نجاتت بدهم؟ گفت چطور‌؟ گفت که به من سجده کن، گفت که این جوری که نمی‌توانم، گفت تو باهمان اشاره چشمانت به من تعظیم کن تا نجاتت بدهم وقتی برصیصا این کار را کرد از تحت ولایت خدا خارج شد و به ولایت شیطان درآمد. شیطان هم با یک لگد او را به جهنم فرستاد.

بفهمید که خاصیت شیطان این است که کبر داشت و در نهایت جهنمی شد. خاصیت استکبار این است که به شما چیزی نمی‌دهد. می‌برد پای مذاکره سرتان کلاه می‌گذارد و امضاء که گرفت شما را رها می‌کند و چیزی هم نمی‌دهد. قاعده‌ی شیطان این است. چاره‌ای هم نداریم؛ باید به فکر خودمان باشیم. ولایت خدا را باید با جان و دل پذیرفت.

- اگر خودسازی نکنیم گناه می‌کنیم. کسی که تقوا برایش اهمیت ندارد، ظلم می‌کند؛ مثل درس نخوانده به مباحثه رفتن. این ظلم است در حق دوستش. هر کس به اندازه‌ی خودش. از سلام و مباحثه و خداحافظی و نشستن و برخاستن و... درهمه‌ی اینها تقوا باید رعایت شود. در کلاس و مباحثه و .. یک وقت کاری را به وقت انجام دادن هم تقوا است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


١٤:٢١ - يکشنبه ١٩ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٤٠٩٩٠٧    /    تعداد نمایش : ٣٥٥خروج
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
 
گزارش پیاده روی

مطالعه موفق