بانی مدرسه

نظم و استقامت

طرح سواء السبیل

طرح سواء السبیل

جایگاه طلبه

طالب علم دین از دیدگاه قرآن و روایات

روی بنر پذیرش کلیک کنید  چاپ        ارسال به دوست

گزارشی از برگزاری سلسله جلسات شرح حدیث عنوان بصری


     

«حدیث عنوان بصری» دستورالعملی ارزشمند برای پیروان طریق ائمه علیهم‌السلام ومورد توجه بسیاری از عرفا و سالکان بوده است. این روایت شامل سفارش‌های امام صادق علیهم‌السلام به «عنوان بصری» و تمام طالبان سلوک الی الله است. با توجه به جایگاه ارزشمند و لزوم آشنایی طلاب علاقمند به این روایت، سلسله جلسات شرح حدیث عنوان بصری، در 5 سال گذشته، به صورت هفتگی در مدرسه‌ی حقانی برگزار گردیده است.

اولین جلسه این دوره در سال تحصیلی جدید در تاریخ 6 مهر با تدریس حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا فرجی و با حضور طلاب علاقه‌مند و با موضوع «عبودیت» برگزار شد. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا فرجی شاگرد آیت الله تحریری و از اساتید حوزه علمیه قم می‌باشند. این دوره با محوریت کتاب شرح عنوان بصری، تالیف آیت‌الله تحریری حفظه‌الله در حال برگزاری است. بخشی از مطالب مطرح شده در آخرین جلسه این کلاس به تقدیم مخاطبان ارجمند می گردد.

حجت‌الاسلام والمسلمین فرجی: در آموزه‌های دینی، اهل‌بیت علیهم‌السلام می‌خواهند حتی اعمالی که عبادی نیستند سمت و سوی الهی پیدا بکنند لذا کمتر عملی را پیدا می‌کنید که همراه با توجهی نباشد. اینها برای این است که ما را در تمام حال به خدای متعال توجه دهند انسان به شکل طبیعی این حالت را دارد و اگر نخواهند به کشش‌های طبیعی جنبه‌ی الهی بدهد این مسائل حیوانی می‌شوند . باید انسان بتواند با کار و ممارست این توجه را در خود ایجاد کند.

مراتب بندگی اینجا مطرح می‌شود که حضرت صادق علیه‌السلام به این عنوان تنبه می‌دهند که باید به چه توجه بکند.

آیا اذکار بدون توجه حجاب‌اند؟ بالاخره ذکر تأثیری دارد اما در ذکر با توجه تأیید زیادی وجود دارد.

همت چگونه رشد می‌کند؟

باید آگاهی نسبت به حقایق عالم پیدا کرد لذا این که بزرگان روی خودشناسی پافشاری می‌کنند برای همین مسئله است البته این آگاهی مراتب دارد مثلا از اثبات وجود خدا شروع می‌شود تا .... .

کسب آگاهی سبب شوق آدمی می‌شود منشأ این هم این است که انسان موجودی ذی شعور است.

متناسب با این آگاهی ها باید آرام آرام عمل هم بکند تا بتواند رشد بکند؛ اساس همین است آگاهی جنبه‌ی مقدمیت دارد تا انسان بداند که باید عمل بکند وگرنه موجب خسران خواهد شد.

 ٠٨:٢٧ - شنبه ١٣ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٤٠٩٣٣١    /    تعداد نمایش : ٣٧٩خروج
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت

پوستر شبهای قدر
 
 
گزارش پیاده روی

مطالعه موفق