بانی مدرسه

نظم و استقامت

طرح سواء السبیل

طرح سواء السبیل

جایگاه طلبه

طالب علم دین از دیدگاه قرآن و روایات

روی بنر پذیرش کلیک کنید  چاپ        ارسال به دوست

استاد عابدینی
استاد عابدی (جلسه دوم درس اخلاق)

اگر می‌خواهید در عمرتان موفق باشید و خدمت کنید خوب درس بخوانید

 

   دومین جلسه درس اخلاق هفتگی مدرسه حقانی با سخنرانی آیت‌الله احمد عابدی روز دوشنبه اول مهرماه با حضور طلاب و اساتید این مدرسه برگزار شد. گزارشی از این جلسه تقدیم مخاطبین محترم سایت مدرسه حقانی می‌گردد.

استاد سطوح عالی حوزه در ضمن گرامی داشت هفته دفاع مقدس مطالب ذیل را بیان کردند:

ما کتب اخلاقی بسیار بسیار خوبیداریم و شاید بزرگترین عالم استاد اخلاقی در شیعه مرحوم ابوعلی ابن‌مِسکویه باشد حدودا هزار سال پیش بوده است و ایشان 23 کتاب اخلاقی نوشته و در اخلاق خیلی کار کرده است. این داستان را که می‌گویم واقعیت ندارد: ابوعلی سینا، که همزمان با ابن‌مِسکویه ایشان را دید. ابوعلی سینا گفت که چی شده که همش نشسته‌ای و هی میگویی فضائل و رذائل، اگه میتوانی بگو مساحت این گردو چقدر هستش؛ و یک گردو جلوی ابن‌مِسکویه پرت کرد.ابن‌مِسکویه به شیخ گفت من مساحت گردو را بلدم، ولی شما اخلاقت را درست کن؛ من به شما می‌گویم مساحت این گردو چقدر است. ضمنا این را هم بگویم کهشب اول قبر به کسی نمی‌گویند که مساحت گردو چقدر است ولی به همهمی‌گویند که فضائل و رذائل را چه کردی؟ ابوعلی سینا خیلی انسان بزرگی است و این داستان ساختگی هستش. یک وقت فکر نکنید که اساتید اخلاق این مساحت را بلند نیستند و دنبال اخلاق آمده‌اند. نه بلدند. ابن‌مِسکویه در یکی از کتابهای اخلاق خود یک مثالی از شمشیر می‌زند و می‌گوید: یک شمشیر تیز رو در غلاف طلایی می‌گذارند و تا زمانی که برنده باشد در غلاف است و بالای تاقچه یا بالای سر می‌گذراند ولی اگر کُند شد و کمال خود را از دست داد می‌دهندش به آهنگرمی‌شود نعلین کف پای اسب، که می‌برندش به طویله. ابن‌مِسکویه می‌گوید که انسان هم همینطور است.

هر انسانی یه کمالی دارد اگر به کمال خودش برسد جایش آن بالاست ولی اگر از دست داد جاش اینقدر می‌آید . کمال من و شما به چی هستش؟ خیلی حرف دارد. ولی شما شنیده‌اید که شب اول قبر سوال نکیر و منکر داریم و قیامت یوم‌الحساب است. تا حالا فکر کردید که آیا خدا از انسان دوبار سوال می‌کند؟ یا فرق دارد؟ سوال شب اول با سوال روز قیامت فرق دارد این مثال ساده را می‌زنم تا بببنید چه فرقی دارد یک وقت مثلا یک نفر می‌گوید که شما پایه چند هستند و معدل شما چند شده است؟

یک وقت یکی می‌آید می‌گوید فلان صفحه کتاب را بخوان ببینم بلدی یا نه، فرق اینها این است که وقتی از شما می‌پرسد پایه چندی سوال کلی است ولی وقتی از شما از صفحات کتاب می‌پرسد و روزی چند ساعت خواندهاید و استاد شما کی بوده و این درسها را نوشته‌اید یا نه. فرق روز قیامت با شب اول قبر این است.

شب اول قبر کلی است ولی روز قیامت اینطور نیست. پیامدها و تبعات اعمال شما را بازخواست می‌کنند. مثلا یک وقتی یک نفر نماز شب می‌خواند و دیگران هم به اون نگاه می‌کنند و یاد می‌گیرند. یک وقت کسی گناه کرد روی دیگران اثر می‌گذارد و این اثر را در روز قیامت حساب می‌کنند. یک نماز که شما بخوانید یا نخوانید از آدم تا خاتم را حساب می‌کنند. می‌گویند که شما امروز نماز خواندی پدر و مادر شما همه در این نماز شما تأثیرگذار بوده‌اند یعنی لقمه حلال به شما داده‌اند که شما اینجوری نمازخوان شدی و پدر بزرگ و معلم آنها و تمام قبلی‌ها و تمام بعدی‌ها در نماز خواندن و نماز نخواندن شما تأثیر دارند یا ثواب یا عقاب، این فرق شب اول قبر و روز قیامت.

دو نکته مهم دیگر: درسهاتون رو خوب بخونید.

اگر می‌خواهید در عمرتان موفق باشید و خدمت کنید خوب درس بخوانید و زیاد بخوانید این ادبیات را هرچه می‌توانید جدی بگیرید و تجریه و ترکیب قرآن و نهج‌البلاغه را خوب بلد باشید ادبیات را دست ساده نگیرید و اگر صرف و نحو را یاد نگیرید فقه و اصول و تاریخ و فلسفه را یاد نمی‌گیرید. اینها عربی است و صرف و نحو را هر کس بهتر بخواند در عمرش صرفه جویی می‌شود.

نکته دوم در مورد این کتابهای شرح خودآموز است.  مرحوم آیت‌الله حائری میفرمودند: از زمانی که شرحها بر این کتب‌ها نوشته شد علم مُرد.

اگر شرح می‌خوانید شرح درست و حسابی بخونید بهتری کتاب شرح لمعه کتاب النُّجعَه برای مرحوم شوشتری است جواهر که این قدر معروف است شرح شرایع الاسلام است. اگر شرح می خوانید این جور شرح بخوانید. تا می‌توانید دنبال کتابهای شرح را نخوانید.

هرچه می توانید به قرائت قرآن اهمیت بدهید. امام خمینی رضوان‌الله‌علیه در غیر ماه رمضان هر روز3 جزء قرآن می خواندند؛ یعنی هر10 روز یک ختم. مرحوم آسیدعبدالاعلیسبزواری در شرح حال ایشان نوشته‌اند که ایشان 2850 ختم قران خوانده که روزی 3 تا درس خارج هم داشته. اینها عمر و برکت و فائده زندگی را بیشتر می‌کند.

انشاالله در تمام مراحل زندگی موفق باشید.


١١:٥٧ - پنج شنبه ٤ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٤٠٩٢٠٠    /    تعداد نمایش : ٥٥٩خروج
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت

پوستر شبهای قدر
 
 
گزارش پیاده روی

مطالعه موفق