حجت الاسلام والمسلمین محمد غلامی

      جلسه اول معرفی طرح توسط استاد محترم

 

 

 

     وقتی فرزندی به دنیا می آید تمام توجه والدین به آن فرزند هست چطور به او توجه می کنند. سعی می کنند با او ارتباط فعلی و کلامی درست و مداوم برقرار کنند. ارتباط فعلی مادر با او شیردادن هست غذای او را درست می کند. پدر سعی می کند فعالیت اقتصادی بهتری انجام بدهد ،پارک می برد بچه را و همین طور ارتباط کلامی برقرار می کند منتهی سعی می کنند این ارتباط فعلی و کلامی درست، تعبیر من رو دقت کنید درست و مداوم باشد. آن موقع این والدین به فرزند توجه دارند. این فرزند آرام آرام بزرگ می شود و والدین پیر می شوند امر برعکس می شود. کِی می گن این فرزند متوجه والدین است؟ ارتباط فعلی و کلامی درست و مداوم با والدین داشته باشید.وَ قَضی رَبُّکَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِیَّاهُ وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً

     ارتباط فعلی " وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِنْدَکَ الْکِبَرَ أَحَدُهُما أَوْ کِلاهُما فَلا تَقُلْ لَهُما أُفٍّ" ارتباط قولی " فَلا تَقُلْ لَهُما أُفٍّ وَ لا تَنْهَرْهُما " پرخاش نکن به آنها " وَ قُلْ لَهُما قَوْلاً کَریماً".

     بچه که بزرگ شد مکلف است لذا خطاب تشریحی هم دارد برارتباط قولی و فعلی درست و مداوم.

     توجه به خداوند و معصومین که از آن به عبودیت تعبیر می کنیم، حالا معصومین را چه می گوییم؟ آقا حب داریم .حب ولایی داریم . این تعبیرات را می آوریم. این عبودیت و ابراز حب به چی هست؟ چطور ما میگوییم که متوجه خدا هستیم متوجه معصومین هستیم؟ به ارتباط فعلی و کلامی درست و مداوم. پس به این ارتباط نیاز داریم. ارتباط زیاد به چه حاصل می شود؟ انجام وظائف مقرری شرعی . «انجام واجبات و ترک محرمات». ارتباط فعلی با خدا. آن موقع میگویند که این آقا متوجه خداست. حضوردارد. خشیت دارد. تحصیل درست هم هست، یکی از وظائف مقرره در مورد تحصیل چیست؟ واجب کفایی است. پس می شود جزو ارتباطات فعلی با خدا. کسی که تحصیل درست دارد متوجه خداست. بدون این ارتباط خشیت نمی آید.

     باید درس را درجه یک خوند. این می شود ارتباط فعلی با خدا اگر این را بفهمد درس را کم نمی گذارد مثل شهید اول. درس خواندن یعنی ارتباط فعلی با خدا. بخش دوم ارتباط قولی با خداست. در ارتباط قولی با خدا این مقدمه که گفته شد باید به گونه ای باشد که به تحصیل هیچ صدمه ای نزند چون خودش ارتباط با خداست اگر نباشد ،ارتباط قولی هم بیخود است چون علم می خواهد فعالیت های عبادی شما را برکت بدهد علم را نمی شود کم گذاشت. درعین حال ارتباط قولی باید به گونه ای باشد که از یک طرف به تحصیل نباید صدمه بزند باید به گونه ای باشد که به اهداف ارتباط قولی برسیم یعنی اهداف عبودیت. سال گذشته با آقایان اساتید بزرگ در جلسه به بحث هایی رسیدیم در رابطه با ارتباط قولی که یک طلبه چگونه باید با خداوند ارتباط قولی برقرار کند؟ هم در رابطه با اصولش بحث کردم که من چگونه برنامه ریزی کنم؟ بایسته های این برنامه چه می تواند باشد؟ چه شناختهایی لازم دارم؟ چه وظائف کلی لازم است که من به این ارتباط قولی و اهدافش برسم؟ برنامه هایش چیست؟ مثل بحث نماز قرائت قران، ذکر، مناجات، زیارات، روضه، روی اینها کار کردم مفصل .عرض کردم خیلی چیزها رو خودم یاد گرفتم با برکت بوده امیدوارم که به دوستان منتقل کنم ولی شما تصمیم جدی تان را بگیرید. بخش اول ارتباط فعلی بود. تحصیل درجه یک مثل شیخ انصاری و ارتباط قولی، آن هم درجه یک. برنامه می خواهد مثل آموزش و تهذیب. نیاز به یک برنامه دقیق دارد من سر نماز قرار می گیرم چه کارهایی باید انجام بدهم که توی نماز توجهم به خدا بیشتر باشد؟

     باید مثل تحصیل برنامه داشت، ارتباط فعلی برنامه می خواهد ارتباط قولی هم برنامه می خواهد اگر بنا دارد به نتیجه برسد. اگر بنا دارد آدم شود.

     می توانید برنامه تعقیبات بگذارید.

     رَضيتُ بِاللَّهِ رَبّاً، وَبِمُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وآلِهِ نَبِيّاً، وَبِالإِسْلامِ‏ ديناً

     وَبِالْقُرآنِ كِتاباً، وَبِالْكَعْبَةِ قِبْلَةً، وَبِعَلِىٍّ وَلِيّاً وَاِماماً، وَبِالْحَسَنِ‏ وَالْحُسَيْنِ

     وَعَلِىِ‏ بْنِ‏ الْحُسَيْنِ، وَمُحَمَّدِ بْنِ عَلِىٍّ، وَجَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ، وَمُوسى‏ بْنِ‏ جَعْفَرٍ

     وَعَلِىِّ بْنِ مُوسى‏، وَمُحَمَّدِ بْنِ عَلِىٍّ، وَعَلِىِّ بْنِ مُحَمَّدٍ، وَالْحَسَنِ بْنِ‏ عَلِیٍّ

     وَالْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ، صَلَواتُ اللَّهِ عَلَيْهِمْ اَئِمَّةً

      اَللّهُمَّ اِنّى‏ رَضيتُ بِهِمْ اَئِمَّةً، فَارْضَنى‏ لَهُمْ، اِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَىْ‏ءٍ قَديرٌ

      رضایت من تو این فضاست .چقدر زیباست این تعقیب کامل و جامع.انسان را آرام می کند.

      کودک تمام توجهش به والدین است و وقتی بزرگ شد برعکس می شود. کودک پفک می خواهد، بستنی می خواهد به پدر یا مادر می گوید. دوستی دارم به این روایت عمل میکند که بچه تا 7 سالگی پادشاه است. نقل می کرد ساعت 2 نصف شب رفتم خیابان بستنی برای بچه خریدم ، یک وقتی داخل ماشینش نشتسته بودیم گفت اشکال نداره من ترمز بزنم یک اسباب بازی برای بچه ام بخرم ، بچه هم عقب نشسته بود. رفتند و برگشتند 50 ، 60 متر که حرکت کرده بودیم بچه گفت اون رنگه قشنگتر نبود؟ دوید خرید و آورد. او پادشاه است هنوز 7 سالش نشده. گفتم تو واقعا به این  روایت عمل میکنی ؟ گفت بله

     به این می گویند ارتباط قولی و فکری و توجه تام به مولا .چقدر حواسمان جمع هست؟ چرا تا هفت سالگی این کار رو می کنه؟ چون هیچ کسی را غیر از پدر و مادر نمی شناسد. تمام نیازهایش متوجه پدر و مادر است .

     آیا ما توی تمام نیازهایمان توجه مان به خداست ؟ دعاهای زیادی داریم .

     بسم الله الرحمن الرحیم حسبی الله لدینی و حسبی الله لدنیای و حسبی الله لآخرتی و حسبی الله لما اهمنی و حسبی الله لمن بغی علی و حسبی الله عند الموت و حسبی الله عند المسأله فی القبر و حسبی الله عند المیزان و حسبی الله عند الصراط و حسبی الله لا اله الا هو علیه توکلت و هو رب العرش العظیم،« او رب عرش عظیم است .تمام قدرت دست اوست » من مثل بچه هستم تمام توجه من باید مثل او باشد.

    من هم باید تمام توجه ام به صاحب قدرت باشد. ارتباط قولی به قرائت این گونه ادعیه در تعقیبات است . در مکارم الاخلاق مرحوم طبرسی است. در این بین گاهی والدین کوتاهی می کنند گاهی بچه کوتاهی می کند. درخواست چه می کنند؟ گذشت وعفو

     در تعقیقبات وارد شده اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَ الْعَافِيَةَ وَ الْمُعَافَاةَ فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِسه بار گفته می شود.

    پس در ارتباط قولی باید هدف دقیق و هدفمند باشد. اولی را گفتیم برای ابراز خوشنودی و دومی هم که من متوجه خدا هستم در تمام نیازهای خودم. سومی ابراز گذشت، و اینکه لطفش رو مداوم کند حالا که خطا کردم لطف مداومش را از من نگیرد. اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَ الْعَافِيَةَ وَ الْمُعَافَاةَ فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ

    و با معصومین این گونه ارتباط برقرار می کنیم شش تا عنوان دارد یکی انس با روایاتشان است.

    هر روز روایت می خوانیم؟ ارتباط با معصومان انس با روایاتشان است .آدم باید برنامه ی مطالعه روایی داشته باشد. ارتباط فعلی می شود. ارتباط قولی چطور است؟ زیارت. سلام می دهید هر روز به حضرت حجت سلام الله علیه؟ من هر روز 5 بار سلام می دم بعد از نمازهای پنجگانه جزءتعقیقیبات من است آخرین تعقیبی که من انجام می دهم سلام دادن به وجود مبارک ایشان است .صلی الله علیک یابن الحسن«5بار» ورحمه الله وبرکاته.

     برنامه می خواهد، بدون برنامه نمی شود انسان موفق شود، مرتب و منظم.

     قبل از سلام به حضرت حجت روایت داریم سلام به امام حسین علیه السلام بدهید. در تعقیبات وارد شده ، صلی الله علیک یا ابا عبدالله و رحمه الله و برکاته.

     خیلی میتوانید برنامه داشته باشید چرا من استاد و شما شاگرد کم میزاریم برای خودمان. پس هم تحصیل برنامه می خواهد هم تربیت. امیدواریم حالا که اول سال است اقدام کنید. برنامه بریزیم و تلاش کنیم ان شاءالله درست و مداوم کار را پیش ببریم واستفاده کافی از بخش تربیت و عبادت بکنیم تا انشاءالله مرضی خودش قرار بگیرد.

 


مدرسه علمیه حقانی

استفاده از مطالب این سایت بلامانع می باشد.