حجت الاسلام والمسلمین سید محمد واحدی

      معرفی و رونمایی طرح توسط مدیریت محترم مدرسه

 

 

       از آنجایی که تربیت معنوی اخلاقی و عبادی رکن اساسی تربیت حوزوی است مدرسه حقانی همیشه نسبت به این امر حساس بوده و در راستای این تربیت تلاش هایی را داشته است. 12 سال قبل بود که جلسات تربیتی مدرسه به این نتیجه رسید که انس با کتاب و سنت باید محور اصلی کار مدرسه باشد. وشاید 9 یا 10 سال قبل بود که در همین جلسات منشور اخلاقی مدرسه حقانی علاوه بر برنامه های دیگر اخلاقی، معنوی و معرفتی در دستور کار مدرسه قرار گرفت. این منشور عبارت بود از وصیت حضرت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله وسلم به امیرالمومنین علیه السلام که برکــات خاص خودش را برای مدرسه داشت و از سال 95-94 تربیت معنوی از نگاه امام و رهبری در دستور کارهای معنوی مدرسه قرار گرفت.

     امسال هم محصول چندین ماه تلاش حضرات اساتید در قالب "نظم و استقامت در عبادت"خدمت طلاب تقدیم می شود. هرچه که داشتیم در طبق اخلاص گذاشتیم، هرچه که ممکن بود. یک تیم 8 - 9 نفره از اساتید بزرگ اخلاق حضور داشتند و خروجی جلسات آن چیزی شد که امروز تقدیم شما می شود.

     این جزوه که دفتر اول آن امروز رونمایی می شود دارای حدود      صفحه پشتوانه است و دفتر دوم و سوم هم خواهد داشت که در آینده نزدیک ان شاء الله تقدیم خواهد شد.

      طی حدود 370 ساعت نفر جلسه و هم فکری این جزوه آماده شد که گاه جلسات 9 نفره و گاه جلساتِ جمع بندی 3 یا 4 نفره برگزار می گردید. اساتیدی که این گفتگوها را داشته اند از اساتید اخلاق مدرسه و مهمان مدعو از اساتید خارج مدرسه بوده اند. اساتیدی که سال ها کار معنوی و عبادی داشته و سال ها برای تربیت طلاب جوان تلاش کرده­اند. فرهیختگانی که خود، محوری برای تربیت در مدارس مختلف بودند و هستند، دانش و تجربیات خود را تجمیع کرده و در اختیار شما گذاشته اند. پس قدر بدانید و آن را عزیز بشمارید، اگر اساتید 370 ساعت وقت برای تهیه وقت گذاشته­اند، شما برای مطالعه 37 ساعت وقت بگذارید حق مطلب را ادا کرده اید و البته عمل به آن یک عمر تلاش و استقامت می خواهد.

     اساتید حاضر در این جلسات شاگران اساتید اخلاق تراز اول حوزه هستند. خلاصه ای از مرحوم حضرت آیت الله بهجت، خلاصه ای از حضرات آیات آقای سعادت پرور، آقای مظاهری و آقای ناصری است. در واقع این مجموعه فقط محصول اساتیدی که ما محضرشان هستیم نیست، بلکه محصول یک عمر و یک قرن است. دستآوردی که علمای قرن اخیر از آیات و روایات برای تربیت معنوی و انضباط عبادی استنباط و استفاده کرده­اند، به قدر استطاعت مدرسه در اختیار قرار می گیرد به عنوان بسته ای برای آغاز حرکت بزرگ معنوی عبادی که ان شاء الله پربرکت باشد.

      کار بزرگ نیاز به التجاء به بارگاه احدیت و توسل به ذیل عنایات حضرات معصومین علیهم السلام دارد، هرچقدر اساتید تلاش و برنامه ریزی کرده اند هرچه شما تلاش کنید، باید بدانیم رکن اصلی التجاء و توسل است.

     شما عازم سفر اربعین هستید از همین سفر شیدایی و دلدادگی نسبت به این عملیات معنوی را شروع کنید و پس از بازگشت، اساتید اعمال یومیه را در اختیار شما قرار خواهند داد. در این سفر معنوی از آقا سید الشهدا بخواهید که عنایت بفرمایند که این بحث نتیجه بخش باشد. اولا برای خودتان جواب بدهد. به آقامون عرض کنید که آقاجان فرزندتان حضرت حجت علیه السلام که غریب تر از جد بزرگوارشان هستند نیاز به نیرو دارند. نیروهای حضرت باید حتما مودب به آداب و مزین به تقوای الهی باشند. آقاجان عنایت بفرمایید که بار معنوی ما در این سفر مضاعف شود. در حقیقت شروع این فصل از برنامه معنوی عبادی مدرسه با التجاء به حضرت حق جلت عظمته در عتبات عالیات و با توسل به حضرات ائمه علیهم السلام باشد.

      الان در مرحله دوم طرح هستیم. مرحله اول رونمایی شفاهی از طرح بود که در ابتداء سال انجام گرفت. مرحله دوم رونمایی کتبی از کلیات نظم و استقامت عبادی است که انجام شد.

      مرحله بعدی تقدیم و رونمایی از اعمال یومیه است که بعد از سفر اربعین ان شاء الله انجام خواهد شد. و مراحل دیگری نیز برای تبیین و ترویج این طرح خواهد بود که متعاقبا در جریان قرار خواهید گرفت.

 

 

 


مدرسه علمیه حقانی

استفاده از مطالب این سایت بلامانع می باشد.